zielnik

Pierwiosnek

Postanowiłam założyć zielnik. Ziołami interesuję się od dłuższego czasu i bardzo chętnie z nich korzystam. Rośliny lecznicze są obecne w mojej kuchni i łazience. Latem idziemy z Hanią na łąkę i zbieramy kwiaty, liście i parzymy z tego herbatę, która zawsze jest trochę inna. Brak mi jednak usystematyzowanej wiedzy, dlatego postanowiłam założyć wirtualny zielnik. Będzie to miejsce dla mnie, do którego Was zapraszam. Zaczniemy od kwiatu, który kojarzy się z wiosną. Pierwiosnek jest dla mnie nowym odkryciem. Trochę zawdzięczam to Hani, która zaczęła zbierać żółte kwiaty i pytać czy może zrobić z nich herbatę. Sprawdziłam i spróbowałam – jest pyszna.

pierwiosnek

Pierwiosnek – garstka informacji

Pierwiosnek należy do bogatej rodziny pierwiosnkowatych, którą tworzy kilkaset kolorowych gatunków, które rosną dziko na łąkach i murawach w klimacie umiarkowanym. Jest to roślina o małych wymaganiach. Lubi miejsca słoneczne. W Polsce można go znaleźć właściwie wszędzie. Pierwiosnki są też chętnie hodowane w przydomowych ogródkach. Kwiaty, liście i korzenie są surowcem leczniczym znanym od dawna.

Zastosowanie

Pierwiosnek ma działanie wykrztuśne, przeciwzapalne, łagodzi kaszel, nawilża błony śluzowe i pomaga w leczeniu zapalenie płuc, stanów zapalnych gardła. Łagodzi również bóle głowy na tle nerwowym i ma działanie przeciwwirusowe (tak bardzo dziś pożądane). Na pierwiosnka powinny uważać osoby, które mają problemy pokarmowe i alergiczne. Liście pierwiosnka można dodawać do sałatek, kanapek, jeść jako przysmak w czasie wędrówki. Liście mają bardzo dużo witaminy C, wiec warto po nie sięgnąć.

Herbata z pierwiosnka będzie maiła działanie uspakajające i ułatwiające usypianie. Taki napar będzie również świetnym tonikiem, który doda skórze wiosny – wygładza, odświeża. Można również zalać kwiaty nagietka zimną wodą i zostawić na noc – rano będziemy się cieszyć tonikiem DIY. Myślę, że dobrym pomysłem jest dodać kwiat pierwiosnka do kąpieli. Ja na pewno, jak tylko ususzą się pozbierane ostatnio kwiaty, dodam je do musujących kul do kąpieli.

Pozdrawiam Was wiosennie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.