miszmasz

Przewodnik – sposób na życie Międzynarodowy Dzień Przewodnika

Dziś jest do mnie ważny dzień i jutro też. Te dwa święta w moim życiu bardzo ze sobą się łączą. 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przewodnika. 22 lutego jest Dzień Myśli Braterskiej. Ta data nie jest przypadkowa – 22 lutego 1857 r. urodził się gen. Robert Baden-Powell – twórca skauting oraz w 1889 jego żona Olave Baden-Powell. Jest to święto wszystkich harcerzy na całym świecie. Zastanawiacie się co ma wspólnego przewodnik z harcerstwem? Ja nauczyłam się przewodnictwa w drużynie harcerek.

przewodnik, autokar
Gdzieś na wycieczce w Zamościu, 2017

Harcerstwo – styl życia

Już dawno nie miałam na sobie munduru harcerskiego i chyba już go nie założę. Zamieniłam mundur na czerwony polar przewodnika. Jednak zawsze będę harcerką. Dla mnie to sposób życia. Znam harcerzy, którzy nigdy nie byli zrzeszeni w organizacji harcerskiej. To podstawa otwarta na świat oraz innych ludzi, odważna i szukająca rozwiązań. To życie zgodnie z naturą i wiele przydatnych umiejętności. To w harcerstwie zdobyłam swój pierwszy Everest i potem już wszystko było proste. Zawsze będę druhną, nawet gdy będę Wam nalewała kolejny kieliszek wina na tarasie w chacie… Bardzo mnie denerwowało w moim szczepie, że całą harcerskość sprowadzało się do nie picia alkoholu (ale to temat na inny dzień). W „Puszczańskiej Braci” nauczyłam się bycia przewodnikiem i jestem nim każdego dnia dla moich dzieci, męża, przyjaciół.

mama przewodnik
Mama – Przewodnik Beskidzki

Przewodnik beskidzki

Harcerstwo doprowadziło mnie na kurs przewodnika górskiego i do podążania za marzeniem i kupna chaty. Przewodnik turystyczny to również styl życia. Jest nim człowiek otwarty na piękno świata, które umie dostrzec i pokazać innym. Przewodnik będzie otwarty na innych ludzi, ich potrzeby. Z bardziej przyziemnych cech – musi wykazać się umiejętnością szybkiego uczenia i reagowania. Powinien mieć charyzmę i być kreatywny. Oczywiście mówię o ludziach z pasją, a nie z papierem. Nie każdy zawodowy opowiadacz będzie dobrym przewodnikiem.

Myślę, że przewodnik ma wiele harcerskich cech.

W Dniu Przewodnika życzę wszystkim osobom, którzy czują się przewodnikami dla grup turystycznych, dla swoich dzieci, znajomych, drużyn, współpracowników – harcerskości, a za nią idzie odwaga, energia i chęć do życia, do poszukiwań nowych dróg, Everestów…

Jutro, w Dniu Myśli Braterskiej wszystkim osobom, które w sercu czują się harcerzami, życzę, aby byli dobrymi przewodnikami dla swoich rodzin, przyjaciół, drużyn.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.